Nie da się ukryć że dotyk zdecydowanie zawładnął światem telefonów ,a w szczególności smartfonów w których jego brak dziś wydaje się wręcz dziwny .Również najpopularniejsze systemy operacyjne przeznaczone są tylko do obsługi tym sposobem(Android,Bada OS , WP 7). Oprócz kilku Nokii z Symbianem na próżno szukać NIEdotykowych smartfonów. A co jeśli ktoś jest zagorzałym fanem telefonów tylko z fizycznymi klawiaturami?
Na szczęście producenci nie zapomnieli całkowicie o tradycyjnych modelach i wciąż możemy dostać ciekawe , wielofunkcyjne słuchawki z fizyczną klawiaturą! Oto przykłady:

Sony Ericsson Yari

Jest to bardzo ciekawy model Sony Ericssona który na Allegro możemy dostać już za ok. 500 zł a w ofertach operatorów od 1zł. Oferuje on naprawdę sporo funkcji których nie znajdziemy w żadnym dotykowcu za tą cenę. Wyświetlacz Yari to 2,4 calowy TFT o rozdzielczości 240×320 pikseli. Model ten wyposażony jest w aparat 5Mpx z diodą LED oraz kamerkę do wideorozmów . Oprócz tego moduł HSDPA , aGPS ,akcelerometr i dwa specjalne przyciski do obsługi gier. Telefon ten więc w zamian za brak obsługi dotykiem oferuje szereg bardzo atrakcyjnych funkcji które możemy dostać za całkiem rozsądną cenę. Jeśli komuś nie przeszkadza brak systemu operacyjnego to telefon jest naprawdę warty uwagi.

Nokia E52

Ten biznesowy telefon jest następcą zasłużonego modelu E51 który poprzez swoją wielofunkcyjność , niezawodność i klasę przez ostatnie lata był w czołówce najpopularniejszych telefonów . E52 działa pod kontrolą Symbiana w wersji 9.3 wręcz stworzonym do zastosowań biznesowych ale i świetnym w obsłudze multimediów i gier.
Specyfikacje tej słuchawki również są na wysokim poziomie. Telefon ten posiada 2,4 calowy ekran o rozdzielczości 240×320 wyświetlający 16 mln kolorów , aparat 3,2 Mpx z diodą LED , aGPS , WiFi i HSDPA. Dodatkowo nad wyświetlaczem znajdziemy dodatkową kamerkę do wideorozmów . Śmiało można więc nazwać go smartfonem i uważam że może być doskonałą nie dotykową alternatywą dla Samsunga i5700 bądź HTC Touch 2. Na Allegro Nokia E52 kosztuje ok. 600 zł , w ofertach operatorów od 1zł.

Samsung Ultra Classic

Ten model mimo iż na półkach sklepowych znajduje się już od dłuższego czasu to uważam że wciąż jest bardzo atrakcyjny i niedrogi jak na swoje ogromne możliwości. Posiada on ekran AMOLED 2,2 cala o standardowej rozdzielczości 240×320, HSDPA , aGPS , oraz aparat 5Mpx z diodą LED i autofokusem. Oprócz tego standardowo zainstalowana jest w nim przeglądarka plików biurowych i rozbudowany kalendarz. Zaskakująca jest cena tego telefonu – na Allegro wynosi ona ok. 400zł . Na pewno wpływ na to ma fakt że telefon już ponad rok jest w sprzedaży ale itak uważam że warto!

Oczywiście te trzy telefony to tylko przykładowe propozycje. Jeśli szukamy biznesowego modelu a nie odpowiada nam E52 to mamy do wyboru całą serię równie atrakcyjnych Nokii E lub N. Na pewno znajdziemy coś dla siebie. Jeśli potrzebujemy telefonu do multimediów polecam Nokie z serii Xpressmusic lub Sony Ericssony z serii Walkman . Jak widać na szczęście producenci nie zapominają o tradycyjnej obsłudze i wciąż możemy cieszyć się fizycznymi klawiszami w bardzo atrakcyjnych telefonach!